Mama i dziecko - mini

Prolaktyna

Jak walczyć z nadprodukcją prolaktyny?

Wielu kobietom wydaje się, że wyniki badań potwierdzające, że ich problemem jest nadmierna produkcja prolaktyny to swego rodzaju wyrok, który może zaciążyć na ich dalszym życiu. Rzeczywiście, konsekwencje zaniedbywania problemów generowanych przez ten hormon mogą być poważne, nie powinno się jednak zapominać o tym, że nadprodukcji prolaktyny można przeciwdziałać. Należy jednak mieć na uwadze i to, że nie ma jednego skutecznego rozwiązania problemów z prolaktyną, wiadomo bowiem, że jej zbyt wysoki poziom może mieć szereg różniących się pomiędzy sobą przyczyn. Lekarz koncentruje się na eliminacji problemu i przeciwdziałaniu ryzyku, że stan zdrowia pacjentki ulegnie pogorszeniu, każdy przypadek jest więc traktowany indywidualnie.

Te same przyczyny sprawiają, że nie jest łatwo mówić o czasie, w jakim lekarzowi i pacjentce udaje się uporać z problemem nadmiernej produkcji prolaktyny. Tu również wiele zależy od wieku, ogólnego stanu zdrowia chorej oraz powodów, dla których hormon jest produkowany przez przysadkę mózgową w tak dużych ilościach. Niekiedy przywrócenie właściwego poziomu prolaktyny zajmuje zaledwie kilkanaście tygodni, bywa jednak i tak, że leczenie ciągnie się latami.

Stosunkowo najłatwiej leczy się te pacjentki, w przypadku których następuje podejrzenie o to, że wzrost prolaktyny jest spowodowany przyjmowaniem leków. W wielu przypadkach już odstawienie leków (pomyślne zakończenie terapii) pozwala odwrócić niekorzystne zmiany, gdy zaś leczenia nie można przerwać, a czas jego trwania jest dość długi można pomyśleć o zamiennikach, które nie będą miały aż tak złego wpływu na kobiecy organizm. Niekiedy możliwe staje się również podawanie preparatów odwracających negatywne tendencje, przed lekarzem otwiera się zatem wiele możliwości, które można wykorzystać dla dobra pacjentki.

Sytuacja komplikuje się wówczas, gdy nadprodukcja prolaktyny to konsekwencja chorób nerek, niedoczynności tarczycy lub problemów z wątrobą. W takiej sytuacji regulowanie poziomu tego hormonu dzięki lekom nie ma większego sensu, dopóki nie zostanie wyleczona choroba doprowadzająca pacjentkę do takiego stanu. Zazwyczaj skuteczne leczenie jest wówczas owocem współpracy lekarzy kilku specjalizacji, a powodzenie terapii w dużej mierze uzależnione jest od determinacji samej pacjentki.

Bywa i tak, że zbyt wysoki poziom prolaktyny jest skutkiem niewłaściwego funkcjonowania przysadki mózgowej i nie ma powiązania z innymi schorzeniami. W takim przypadku pacjentce podaje się leki, które pobudzają organizm do produkcji większych ilości dopaminy, a ponieważ na polskim rynku specyfiki te pojawiają się w coraz większej liczbie można liczyć na to, że znalezienie tych najbardziej odpowiednich nie powinno być trudne. Leczenie farmakologiczne stosowane jest również wówczas, gdy konsekwencją nadprodukcji prolaktyny są mikrogruczolaki, choć w tym wypadku lekarz ma na uwadze również ich wielkość, umiejscowienie oraz ogólny stan pacjentki. Leczenie farmakologiczne może trwać zarówno kilka miesięcy, jak i kilka lat, pacjentka powinna przy tym przez cały czas pozostawać w kontakcie z prowadzącym ją lekarzem, który w czasie kuracji może nie tylko zmieniać podawane jej leki, ale również decydować o zmniejszeniu lub zwiększeniu ich dawki.

Alternatywą dla leczenia farmakologicznego jest leczenie neurochirurgiczne, choć lekarze zazwyczaj nie spieszą się z podejmowaniem tego typu decyzji. Zazwyczaj na krok taki decydują się przede wszystkim wówczas, gdy tradycyjne leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, pacjentka okazuje się osobą odporną na działanie leków albo ich nie toleruje. O leczeniu neurochirurgicznym należy pomyśleć i wówczas, gdy mikrogruczolaki rosną albo ich lokalizacja stanowi zagrożenie dla zdrowia pacjentki.